Sieroty, wdowy i bękarty

Praca dyplomowa musi być odpowiednio edytowana również pod względem ułożenia tekstu. Nie może być przypadku, kiedy na końcu strony znajdzie się samotne zdanie, zaś na końcu linijki – pojedyncza litera.

Rozwiązanie:

Dobrze jest wiedzieć, jak nazywa się poszczególne błędy w wyglądzie dokumentu. Wdowa i bękart to w potocznym rozumieniu pojedyncze słowo w nowej, ostatniej linijce akapitu, a także pojedyncze, ostatnie zdanie akapitu przerzucone  na nową stronę. Sieroty to pojedyncze litery, najczęściej spójniki, znajdujące się w ostatnim miejscu w wersie.

Kwestie bękartów i wdów można rozwiązać jednym kliknięciem. Należy wejść w zakładkę „Narzędzia główne” i otworzyć okno dialogowe menu „Akapit”.

sieroty

Następnie w nowym oknie dialogowym należy wejść w zakładkę „Podział wiersza i strony” i zaznaczyć opcję „Kontrola wdów i bękartów”.

bękarty i wdowy

Nieco inaczej wygląda kwestia sierot. W tym przypadku należy, w trakcie pisania, stosować po spójnikach na końcach zdania tzw. twardą spację – zamiast zwykłej spacji wciskać skrót Ctrl+Shift+klawisz spacji. Pozwoli to na „przyklejenie” spójnika czy przyimka do kolejnych słów i przeniesienie go do kolejnej linijki.

Zobacz również:

Jak stworzyć listę rzeczy do zrobienia?
Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?
Jak wstawić informację o cytacie?
Co zrobić, gdy zniknie pasek narzędzi?
Jak wstawić obiekt WordArt?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady